Stojíte před úchvatným výhledem do krajiny a toužíte jej zachytit na papír? Zaujala vás přeplněná výloha obchodu s výtvarnými potřebami a nevíte, kterou dříve? Nebo vás uprostřed galerie napadá, co by se stalo, kdybyste štětec do ruky vzali právě vy? Tak do toho!
muž malující srdce
Malovat nebo kreslit?
Na začátek trochu teorie. Malování je způsob výtvarného vyjádření, který používá linie i barevné plochy, na rozdíl od kreslení, které je založeno výhradně na liniích. Pokud vás tedy zajímá spíše kreslení, dozvíte se více ve zvláštní kapitole Kresba. My se teď budeme zabývat základními malířskými technikami.
Chcete-li začít malovat, vyberte si mezi akvarelem, akrylem, olejem nebo pastelem, jsou to nejrozšířenější malířská média. Pastely a akvarelové pastelky jsou navíc použitelné jak pro malování, tak pro kresbu. Můžete zkusit i temperu. Ta není mezi výtvarníky tolik používaná, temperové barvy jsou však lehce dostupné a levné. Pokud vás neláká „velké“ umění, malujte na textil, hedvábí nebo sklo. Nyní se podívejme podrobněji na úvodní čtyři malířské techniky, a to hlavně z praktického hlediska úplného začátečníka.
malíř v přírodě 
Zvažte ​náklady i náročnost techniky
 
Náklady: co je levnější?

Nejlevnější variantu pořizovacích nákladů začátečnického balíčku zřejmě představuje akvarel nebo pastel. Chcete-li začít s akvarelem, pořiďte si sadu kvalitních barev v pánvičkách, alespoň 2 štětce různé velikosti a akvarelový blok. Nebo si kupte sadu pastelů (alespoň 36 odstínů – určitě byste později litovali) a pastelový blok s papírem hrubší zrnitosti nebo pár archů speciálního papíru určeného pro pastel (hladký papír je naprosto nevhodný, pastel na něm nebude ulpívat). 
 
Škodí malování zdraví?

Jestliže se rozhodnete pro olejomalbu, dejte pozor na složení ředidel a médií. Někteří lidé jsou na látky obsažené v ředidlech alergičtí (stejně tak pokud máte malé děti). Problém s alergiemi a zápachem obejdete, koupíte-li si minerální líh bez zápachu nebo olejové barvy, které se ředí vodou.

Chcete začít malovat?
Ohodnoťte příspěvek
Share