Pokud jde o plně kojené dítě, s příkrmy se zpravidla začíná od ukončeného šestého měsíce. Jestliže miminko pije umělé mléko, začíná se s příkrmy již po ukončeném čtvrtém měsíci. Tak to doporučuje Světová zdravotnická organizace, nicméně v potaz se někdy berou další záležitosti. Pokud miminko velmi málo přibírá na váze, je kojeno a nechce moc pít, může lékař doporučit zařazovat příkrmy v podobě oběda nebo večeře místo umělého mléka.
Naopak pokud miminko přibírá velice rychle a má výrazně vyšší váhu než by mělo mít, pediatr může doporučit zařadit zeleninové příkrmy dříve, protože se po nich přibírá méně než po výhradním kojení.
Vedle tohoto doporučení existuje přístup, který radí začít i u plně kojených dětí s příkrmy již zhruba od ukončeného čtvrtého měsíce. Nejedná se o plné nahrazení jedné dávky mléka, ale pouze o ochutnávání, kdy dítě dostane třeba tři lžičky různé zeleniny. Nazývá se to také imunologické okénko a podle této teorie se včasným kontaktem, tj. zhruba do sedmého měsíce, dítěte s jednotlivými alergeny eliminují možné pozdější potravinové alergie.
Ve chvíli, kdy se začíná s příkrmy, zpravidla se začíná obědem. Začíná se vždy jedním druhem zeleniny, který se podává tři dny po sobě, aby se vyloučila případná alergie dítěte na danou potravinu. Takto se postupně zkouší různé druhy zeleniny, které se později mohou různě kombinovat a doplňovat vhodnou přílohou, například v podobě rýže nebo těstovin. Někdo doporučuje lepek zkoušet, někdo se mu snaží vyhýbat co nejdéle, záleží na vašem přístupu. Po zhruba dvou, třech týdnech se přidává maso, jeho objem by měl představovat zhruba jednu plnou polévkovou lžíci. Doporučuje se podávat libové maso, ideálně krůtí, telecí, králičí, brzy můžete zařadit i ryby. Ze začátku se příkrm doplní kojením nebo umělým mlékem, cílem je ale dávku mléka plně nahradit zeleninovo-masovým příkrmem.
Když si miminko zvykne na zeleninovo-masové příkrmy, doporučuje se následovat ovocnou svačinkou. Ideální je miminku podávat do jednoho roku věku spíše tuzemské ovoce a nepodávat dráždivé pomeranče nebo kiwi atp. Od ukončeného osmého měsíce můžete podávat na druhou svačinu kvalitní bílý jogurt. Někteří pediatři doporučují zařazení jogurtu i dříve. Ve chvíli, kdy vidíte, že miminku večer nestačí pouze mléko, můžete začít s večeří. Většina rodičů zařazuje mléčnou kaši, ať už instantní nebo domácí. Je diskutabilní, zda je vhodné podávat každodenně mléčnou kaši, podávat k večeři můžete i zeleninové příkrmy a k druhé večeři podat mléko. Nezapomeňte na to, že pokud dítě dostává příkrmy, je čas mu dávat vedle mléka i další tekutiny, ideálně kojeneckou nebo převařenou vodu, případně dětský čaj.
O všem se poraďte se svým pediatrem s ohledem na zdravotní stav vašeho dítěte a jeho fyzický vývoj.
Category: Děti
Sourozenecká rivalita
Ten, kdo má sourozence dobře ví, jaké to s ním bylo kdysi náročné. Hádky a soupeření jsou běžný proces, jakým si sourozenci mezi sebou musí projít. Neděste se hned při pomyšlení na to, co vás doma čeká, když momentálně čekáte druhé dítě – stejně to neovlivníte. Uklidnit vás však může fakt a pravda, že jednou se to srovná.
Žárlivost a pocit odstrčení
Prvním podnětem k tomu, že se starší sourozenec začne vzpírat a bránit se je fakt, že momentálně je všechna pozornost věnována tomu mladšímu. Není to ovšem z důvodu, že mladší děti jsou více oblíbené a dává se jim všechna láska. Žárlivost u staršího sourozence procitne v momentě, kdy uvidí více péče a starostlivosti kolem nového dítěte. Vy jako dospělí to berete jako nutnost a povinnost, ovšem vaše dítě vnímá váš postoj jako výběr mezi ním a tím mladším. Pamatujte, že když budete své starší dítě jen napomínat a křičet na něho za všechno co udělal špatně, s jeho pocitem vyrovnání mu tím velmi nepomůžete. Je dost pravděpodobné, že si zlobením bude vynucovat váš zájem a to nesmíte zanedbat!
Tolik hraček a oni se perou o jednu!
Jste rádi za velkou zásobu hraček, kterou mají vaše děti? Tak schválně, teď se přiznejte kolikrát jste si všimli, že se stejně perou jen o jednu z nich. Ve skutečnosti to není o počtu hraček, ale o bitvě mezi tím, kdo má k hračkám hlavní slovo. Někdy je to jen příznak majetnického chování, že si snaží starší sourozenec přivlastnit to, co mu kdysi patřilo a měl to jen pro sebe. Ať se budete snažit sebevíc, neuděláte s tím nic do doby, než z toho vyrostou.
Prozatím je můžete jen napomínat a vysvětlovat to, že si hračky mají dělit a půjčovat – ne brát.
Neděste se toho, že doma máte sourozence – soupeře, protože to nebude trvat věčně. Každý z nich má vlastní hlavu a někdy je těžké jich přinutit, aby spolu vycházeli. Ubezpečujte se ale v tom, že když vyrostou budou za sebe opravdu rádi a poznají skutečnou hodnotu toho, že mají v životě sourozence.
Jak na výběr domácího mazlíčka?
Děti se v určitém věku dostávají do takového období, kdy touží po tom, aby se mohli sami starat o nějaké zvířátko, mazlit se a hrát si s ním. Většina rodičů nakonec prosbám svých dětí podlehne, mazlíčka koupí a mnoho z nich také následně lituje. Častým problémem totiž je, že děti nová věc brzy omrzí a rodičům zbydou jen oči pro pláč a práce s venčením nebo čištěním klece. První, co byste měli udělat, než pořídíte svému potomkovi takovýto závazek je opravdu se ujistit v tom, jestli je Vaše dítě nakolik zodpovědné, aby se o něj dokázalo samo efektivně postarat a abyste tímto činem akorát sami nepřidělali práci. Další zásadní věcí, která rozhodně stojí za zvážení je taktéž to, jaké zvíře bude nejvhodnější. Vybírejte s přihlédnutím k Vašim možnostem, tedy jak finančním, tak prostorovým a zároveň k povaze Vašeho dítěte. Jaké možnost vůbec pro začátek máte?
1) Rybičky
Pokud chcete pro začátek do život něco živého, ale zároveň ne příliš náročného na prostor i čas, zvolte rybičky. Pro začátek je to ne úplně levná investice, kdy musíte zakoupit akvárium a všechno ostatní příslušenství, nicméně až se akvárium zaběhne, vyžaduje už minimum péče. Navíc uvidíte, jak moc Vám Vaše dítě pomáhá při čištění akvária a jestli je vůbec vhodné pořizovat mu dalšího domácího mazlíčka.
2) Křeček či králík
Tihle domácí mazlíčci už jsou náročnější na údržbu, a pokud ji pravidelně neprovádíte, poměrně hodně se to projeví na čerstvosti vzduchu ve Vašem bytě. Tyto domácí mazlíčky tedy důkladně zvažte. Sice to je tzv. mazlící typ, nicméně umí také pěkně kousat.
3) Pes či kočka
Uvědomte se, že pokud se rozhodnete pro toto zvíře, je už to poměrně velký a dlouhodobý závazek. Tato zvířata potřebují poměrně dost pozornosti a péče, a to jak psi, tak kočky. . Musíte si uvědomit, že zvířata nejsou věci, které můžete jen tak odložit do kouta, jako se to dělá s věcmi. Dávejte si opravdu pozor, jaké zvíře vyberete, protože tohle neuvážlivé jednání rodičů často způsobuje situaci, ze které samozřejmě vyjde nejhůř Vaše z počátku milované zvíře.
Hledání pokladu
Vzali Vás někdy jako malé rodiče hledat ztracený poklad do lesa? Každý, komu se takové příležitosti dostalo, bude jistě souhlasit, že je to nadmíru vzrušující a zábavné stopovat podle šipek z klacíků, nebo podle vzkazů na stromě. Už nevíte, co pořád vymýšlet za hry a chcete děti vytáhnout ven? Pojďte jim s námi připravit skvělou napínavou hru, u které se určitě nudit nebudou. Pokud bydlíte zrovna ve městě, tak to tím pro Vás také nekončí, vyrazit do lesa přece můžete, ať jste od něj jakkoli daleko.
Hledejte zajímavé lokality, které mohou nabídnout například přebrodění přes řeku, nebo šplhání na skálu. Značit trasu se vydejte odpoledne, tak aby se na lov pokladů už trochu smrákalo. První věc, co byste měli řešit, je poklad. Může to být truhla plná bonbónů, jež zakopete do země, měšec čokoládových peněz, které zavěsíte na strom a děti k nim budou muset trochu vyšplhat, nebo cokoliv jiného, co Vás napadne. Vybírejte trasu, která povede, co největší divočinou.
Můžete jim například natáhnout lano přes řeku, aby museli přeručkovat na druhý břeh, nebo vybrat opuštěnou tůňku s loďkou, kterou musí přeplout. Stejně tak můžete využít jednu z našich volně dostupných jeskyní moravského krasu. Trasu značte šipkami, ale můžete do ní zakomponovat i vzkazy na stromech, či láhvích hozených do vody přivázaných provázkem u břehu, kde je navedete na další místo. Podobu šipek obměňujte. Jednou je poskládejte z klacíků, podruhé že šišek, vysypte je z kamínků, vyryjte do bláta, nakreslete křídou na strom, či vyskládejte z lístků a květů.
Místo, kde se nachází poklad, označíte fáborkem. Ať budete ti velcí, co budou trasu stavět a pak nedočkavě čekat v úkrytu na hledače, nebo ti malí, kteří se nebudou dopředu vědět, kam je šipky vůbec dovedou, všichni nakonec uvidíte, že si tuhle hru zamilujete a budete ji hrát stále dokola. Ať kvůli prožitku ze hry, nebo kouzla přírody.