Bez dobře fungujících brzd je vaše auto nebezpečné jak pro vás tak i vaše okolí. Je potřeba na to myslet a stav brzd bychom nikdy neměli podceňovat. Základní prohlídku zvládne každý, a pokud cítíte při jízdě vibrace, všimli jste si, že vaše brzdná dráha není taková, jaká by měla být nebo pokud vaše auto vydává různé zvláštní a nepřirozené zvuky ihned zpozorněte a na stav svých brzd se ihned podívejte. Brzdy musejí totiž vždy bezpodmínečně fungovat na sto procent, a i když servis raději vždy necháme na odbornících, kontrolu zvládneme levou zadní sami. Na co si dát pozor a co všechno zkontrolovat?

provoz vozu

· Kotouče i destičky: při kontrole kotoučů se zaměřte, zda na okrajích brzdné plochy kotouče není hrana, která tam nesmí být. Kotouč by totiž měl být úplně hladký a hrana by měla být jen co minimální. Na výměnu destiček nezapomínejte, jinak vám hrozí, že se poškrábe styčná plocha. Ve vnitřní části také zkontrolujeme, zda nejsou vidět praskliny. Pokud najdete na kotouči velké fleky, které mají rozdílnou barvu – nelekejte se, jde o poměrně běžnou věc. Ovšem zpozorněte pokud najdete různé zbarvení – do modra nebo do červena. Může to totiž značit přehřívání kotouče a to způsobuje obvykle špatná funkce brzdového třmenu. Pokud se vám něco podobného podaří najít – vyhledejte pro jistotu odborníka.

· Bacha na vibrace: vibrace, které můžete cítit na svém brzdovém pedálu, nikdy neznačí nic moc dobrého. Nerovnost nebo dokonce poškození kotouče se projeví většinou vibracemi. Pokud si nejste jistí, co že to cítíte nebo zda to opravdu cítíte, vyzkoušejte toto – při rychlosti 70 – 90 km/hod zkuste intenzivně brzdit. Pokud vám bude pedál pod nohama vibrovat je potřeba zpozornět. Vibrovat může i celé auto nebo volant a to poznáte rozhodně ihned. V každém případě, že vibrace ucítíte – ať už kdekoliv bude potřeba vyměnit brzdový kotouč.
brzdový kotouč

Cokoliv se vám nebude zdát, na vašem autě byste nikdy neměli nechávat náhodě, ale problém raději okamžitě řešte. I když se může jednat o banalitu laik, který to nepozná, může v mnohých případech ohrozit sebe i ostatní jízdou v porouchaném vozidle. A tak stejně jako neignorujete řeč svého těla – neignorujte ani své auto.