Podobné myšlenky by vás měly napadat častěji, především v souvislosti s vašimi dětmi. Jestliže máte doma malého předškoláka, pamatujte na to, že jeho chodidlo roste stejně rychle jako ostatní části těla. Měli byste kontrolovat v tomto věku každé dva měsíce, zda nejsou jeho boty malé, zda jej netlačí a nedeformuje chodidlo. U starších ratolestí ve věku kolem 12 let stačí boty kontrolovat jednou za 4 měsíce, šestnáctiletí výrostci by se měli alespoň jednou za půl roku vyjádřit, zda je boty netlačí. U dětské obuvi v zásadě platí nepsané pravidlo, že čím nižší věk dítěte, tím rychleji nožička roste.
boty na tkaničky

Dětské chodidlo tvoří převážně měkké chrupavčité kůstky

Na volbě správného obutí velice záleží zejména u mladších dětí, neboť se ve věku do 7 let nohy vyvíjí z chrupavčitých kůstek, které jsou velmi měkké a poddajné, a mohou snadno napodobit tvar obuvi. Pokud je bota malá, chodidlo se zdeformuje a vznikají pak těžce napravitelné nebo nenapravitelné vady. Každý zkušený ortoped vám potvrdí, že po narození má téměř 99 procent miminek nožičky v pořádku, bez vývojových vad, zatímco v šesti letech je v první třídě základních škol zhruba 35 procent dětí s deformací klenby, nártu, paty a prstů.
dítě s botou

Co jste možná nevěděli

Za těmito závažnými zdravotními problémy se ukrývá špatná obuv a nedostatečná pozornost v řadách rodičů. Neměli bychom hledět pouze na módní trendy, ale dbát na zdraví našich dětí. V obchodech se zaměřujte na české výrobky s logem žirafy a označením, že jde o po zdravotní stránce nezávadné botičky. Tento certifikát získají všechny výrobky testované českým institutem pro certifikaci. A proč zrovna české výrobky?
Výrobci obuvi v Česku používají tzv. kopyta podle typického anatomického vzoru českých chodidel, což je důležité zvláště u dětí. Je totiž známo, že lidské chodidlo se liší svým tvarem podle různých etnik a částí světa a většina světových výrobců používá univerzální modely, pro naše nohy nepříliš ideální. Tvary chodidel se také liší mezi ženami a muži a někteří výrobci nabízí na trhu specifické dámské a pánské boty, nikoli nevhodné modely „unisex“.