Není pochyb o tom, že vynález kanálů značně lepšil zdravotní stav i životní úroveň obyvatel především měst, ale také venkova. Dnes ji, alespoň v naší republice, najdeme prakticky všude, včetně těch nejmenších obcí a vesniček.

Aby však dobře fungovala, je nutné její pravidelná kontrola a údržba. O tu se obvykle stará najatá firma, avšak ne vždy tomu tak je. Své o tom vědí majitelé rodinných domů. U nich totiž částečně vede i po jejich pozemku, a je tedy jejich zodpovědností udržovat ji v dobrém stavu. Pokud by to nedělali, následky si ponesou sami. A věřte, že nefungující odpad není nic příjemného.

Je tedy jasné, že pravidelné čištění kanalizace zde musí být základem. Mnoho lidí o tom však neví, nebo se o to příliš nestarají. A to je chyba, kterou mohou později buď oni, nebo někdo, kdo bude v onom domě žít po nich a bude předpokládat, že vše je v dobrém stavu, odnese. Co bychom tedy měli dělat?

mříž kanálu u rodinného domu

Je jasné, že nemáme k dispozici takové prostředky jako profesionální firmy, a pro takovýto krátký úsek ani nejsou ve většině případů potřeba. K běžné údržbě totiž stačí použít některý z komerčně prodávaných prostředků, určených právě na toto čištění. Ty se pak nalijí do odpadu a nechají působit.

Jejich cílem je uvolnit usazeniny, které se vytvoří na stěnách a které mohou eventuálně odpad ucpat. Při dalším spláchnutí jsou pak odneseny dál do větší sítě a postupně až do čističky odpadních vod, kde je s nimi naloženo podle zákona.

ústí kanalizačního potrubí

To je něco, co by měl dělat prakticky každý z nás. Jednou za čas se však rozhodně vyplatí zkontaktovat profesionální firmu a nechat vše důkladně prohlédnout. Tak budeme mít jistotu, že je vše skutečně v pořádku. A to je rozhodně něco, co se nám bude hodit, zvláště pokud chceme onen dům prodat.

Jistě, je to starost navíc, ale věřte, že čas a peníze, které tomu věnujete, se vám rozhodně vrátí zpátky. I zde je totiž levnější prevence než řešení eventuálních následků.