Skvělou volbou pro uchování hřejivého léta i na horší časy, kdy budou za oknem plískanice a mrazíky, jsou slaměnky. Tyto letničky se sice skvěle vyjímají na záhonu, ovšem ve váze jim to sluší snad ještě více. Jsou to oblíbené květiny, které v posledních letech zažívají velké boom. Stávají se čím dál oblíbenějšími právě proto, že jsou výborným řešením nejen pro zimní období či pro místa, kde je minimum světla. Hodí se dokonale pro aranžování košů, misek, džbánů i celých interiérů. Jejich dlouhá barevná škála se prostě hodí pro cokoliv.

velká slaměnka
Slaměnek dnes známe na více než sto druhů. Pokud krásně vykvetou, udělají radost nejen na záhonku, ale i jako usušená dekorace. Slaměnky si můžete snadno vypěstovat sami. Přinášíme pár rad nejen pro jejich pěstování, ale také pro jejich následné sušení a skladování, které je velmi důležité, jinak by vám z těchto letniček zbyl jen barevný prach.

dekorace ze slaměnek
PĚSTOVÁNÍ

Pěstování slaměnek je nenáročné, proto ho zvládne i každý začátečník. Semena se vysévají již brzy z jara, na začátku března, a to do skleníku. Na záhon se přesazují v polovině května. Protože jsou to teplomilné rostlinky, dopřejte jim záhon s dostatkem sluníčka. Nezapomeňte na dostatečnou zálivku po celou dobu jejich vegetace, a také na dobře propustnou půdu, jinak se slaměnkám nebude dobře dařit.

slaměnky po sklizni a usušení
SKLIZEŇ

Jakmile slaměnky na záhonech rozkvetou, je čas na jejich sklizeň. Sbírejte je ráno před úplným rozvinutím, protože se při sušení ještě trochu rozvinou. Pokud sklidíte plně otevřený květ, může se stát, že se v průběhu sušení vyvinou semena a květenství se rozpadne. Pravidelná sklizeň podporuje tvorbu nových květů.

SUŠENÍ

Po sklizni ihned slaměnky svažte do tenkých svazků a pověste je hlavou dolů do tmavší suché a větrané místnosti. Jedině tak při sušení nebudou rostlinky zahnívat a květy si ve tmě udrží svou krásnou barvu. Optimální teplota na sušení je okolo 20°C.