Běžnou ozdobou mnoha zahrad jsou i nejrůznější pergoly a altánky. Jejich účelem samozřejmě není jen zlepšovat vzhled pozemku, ale především poskytovat místo, kde můžeme v horkém letním dni posedět venku ve stínu, bez ohledu na to, jaká denní doba právě je.

Je jasné, že vzhledem k tomu, o jak žádaný produkt se jedná, jej najdeme v mnoha nejrůznějších variantách, ať už co se týče materiálu, vzhledu či kvality. A je stejně tak pochopitelné, že se i ceny jednotlivých typů od sebe budou lišit. To znamená, že vybrat si může skutečně prakticky každý.

pohled na pergolu zblízka

Naprostá většina lidí chce především ušetřit. Proto se snaží sehnat zahradní pergoly levně, ať už někde v obchodě, nebo tak, že si nakoupí surový materiál a postaví si je sami. Na první pohled se to zdá jako skutečně dobrý nápad, avšak při bližším pohledu má tento přístup několik vad.

Pokud kupujeme již hotový výrobek, pak v naprosté většině případů platí přímá úměra, kdy s klesající cenou klesá i kvalita. Je to dáno především tím, že firma samozřejmě chce mít co nejvyšší zisk. Pokud tedy svůj produkt prodává za relativně nízkou cenu, musí snížit náklady. A nejjednodušší je zde použít levnější, a tedy méně kvalitní materiál.

klasická zahradní pergola

Pro nás to znamená to, že i při nejlepší péči bude mít nižší životnost než dražší, ale kvalitnější typ. Bude tedy nutné ji častěji opravovat či dokonce kupovat novou. V celkovém součtu se nám to tedy může poměrně dost prodražit.

Pokud se rozhodneme postavit si ji sami, pak se vystavujeme nebezpečí, že ji neuděláme dostatečně bezpečnou, zvláště pokud doposud nemáme žádné zkušenosti a nemáme nikoho, kdo by nás při tom vedl. V případě, že navíc použijeme ten nejlevnější dostupný materiál, můžeme očekávat, že nám příliš dlouho nevydrží.

Je tedy pak na nás, abychom se rozhodli, co je pro nás z dlouhodobého hlediska výhodnější, samozřejmě k přihlédnutí k našim finančním možnostem. Jen tak uděláme správné rozhodnutí.